Mocná Ukrajina

Ukrajina má za sebou senzační rok 2011 a otázkou zůstává, zda někdo vůbec může zastavit tento boxerský motor v tomto olympijském roce. Po velkolepém vystoupení na 16. ročníku AIBA světovém šampionátu v boxu v Baku, Ázerbajdžán, se zabezpečila si čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili na největším eventu v historii AIBA a zajistila si bezkonkurenčnost, boxerský kolos těď míří na OH.

Aktuální olympijský  vítěz muší váhy, 23-letý Vasyl Lomachenko, přestoupil do vyšší váhové kategorie a to do kategorie lehké. Přípravy nemohly dopadnout  lépe, série senzačních výkonů v Baku, které mu potvrdily zlato přez jedno z nejvíce sporné rozhodnutí na akci AIBA v boxu v loňském roce.

Weltert Taras Shelestyuk, střední váha Evhen Khytrov a těžká váha Oleksandr Usyk byly další tři Ukrajinci připraveni potvrdit zlaté medaile v Baku, zatímco mistr světové univerziády Denis Berinchyk získal stříbro v lehém welteru . Kromě těchto výjimečných pěti ukrajinských medailí si tým zajistil další skvělé umístění pro rok 2012 na olympijských hrách v Londýně se svým vynikajícím týmem talentů. Nikdo nepochybuje o tom, že získají další čtyři místa v nadcházejícím 2012 evropské olympijské kvalifikaci, která se bude konat v Turecku letos v dubnu.

Takže, kdo může zastavit Ukrajinu před absolutní nadvládou?

Mladý kubánský tým skončil na druhém místě v žebříčku týmů v Baku, což jen podtrhuje vynikající práci, kterou národ Karibiku při obnově jejich boxerského dědictví předvedl a v mnoha ohledech má kubánský tým boxery, kteří mohou vyzvat Ukrajince na boj o první místo. Kapitán týmu Julio Cesar De La Cruz a 20-letý nováček Lazaro Alvarez se stali kubánskými národními hrdiny s jejich zlatými medailemi získanými v Baku během bojů v hlavním městě Ázerbajdžánu, kde družstvo dosáhlo dalších pěti olympijských kvót.

Další asijskou přední zemí v boxu, Kazachstán, nebyl schopen se dostat až na vrchol stupňů vítězů, ale skončil třetí v žebříčku týmů v roce 2011 na světovém boxerském mistrovství a se svými sportovci si odvezli domů celkem čtyři medaile a šest kvalifikačních míst pro londýnské olympijské hry, což do budoucna určitě vypadá skvěle. Seriku Sapiyevovi  zmařil jeho snahy stát se trojnásobným mistrem světa ukrajinec Shelestyuk, ale Kazachstánci zcela důvěřují výkonům mladého týmu. Mnozí Kazachstánci očekávají dosažení všech deseti kvalifikačních míst pro Londýn v AIBA asijské olympijské kvalifikaci 2012, která se odehraje na domácí půdě v Astaně.

Nikdy nemůžete snižovat ruský kontingent, který byl nezvykle pod průměrem v Baku. Mistr Evropy Misha Aloyan použil všechny velké zbraně, aby se stal mistrem světa v muší váze, když porazil welšana Andrew Selbyho ve finále a zajistil tak zlatou medaili pro jeho zemi. Takže, která země bude nejlepší tento rok?

Čínský rozvoj po velké investici v roce 2008, kdy se v Pekingu konaly olympijské, přinesl konečně své plody. Tvrdá práce se vyplatila a Čína získala tři místa pro Londýn, mezi nimi je i Zou Shimingl jako vůbec první boxer, který bude bojovat o titul trojnásobného mistra v lehké muší váze. Nováček Wang Xuanxuan byl jedním z velkých překvapení turnaje, když získal bronzovou medaili v těžké váze v Baku.

 Ázerbajdžán – Magomedrasul Medzhidov byl oslavován jako hvězda super těžké váhy WSBA poté, co získal zlatou medaili v boji proti působivému angličanovi Anthonym Joshuovi. A 19ti-letým Teymurem Mammadov si zajistil stříbrnou medailí další místo na OH, celkem čtyři olympijská kvalifikační místa pro AZE v Londýně. Budeme se zájmem sledovat, jak velký vliv budou mít v tomto roce. Průměrný věk v AZE týmu je nejnižší ze všech národních týmů a to pouhých 20,4 let, takže se dá očekávat, že budou jen lepší.

Jako hostitel olympijských her bude Velká Británie mezi favority na medaile a bude počítat s domácí podporou na překonání ukrajinských bojovníků. Již 6x za sebou se jim finálová účast na ME nebo MS neproměnila ve zlato.

Brazilec Everton Dos Santos Lopes zajistil první zlatou medaili pro jihoamerickou zemi v případě AIBA elity a jeho vynikající výsledky ukazují, že v roce 2016 na olympijských hrách v Riu přijde jeho pravý čas jako hostitele. Lopes byl skvělý v Baku a opravdu si zasloužil titul v lehkém welteru.

Pekingský olympionik John Joe Nevin se stal prvním irským boxerem, který vyhrál medaili na MS a OH a ve svých 22 letech v bantam váze a má všechny předpoklady, aby ještě rozšířil sbírku svých medailí v tomto roce. A rovněž s Michaelem Conlanem se musí počítat, budeme sledovat a dávat pozor na to, aby Irové zásadně neovlivnili bitvu o nadvládu boxu.

S tak mnoha silnými boxery slibuje rok 2012, že to bude další vynikající rok pro sport. Se všemi těmi skvělými bojovníky kvalifikovanými pro OH, očekávejme oslavu boxu, protože všechny národy budou bojovat a snažit se svrhnout mocnou Ukrajinu.

Městská část Praha 6 Praha - evropské město sportu 2016