Konkurenceschopnost mládeže  v boxu je vysoká a velmi kvalitní, budoucnost tohoto sportu vypadá opravdu jasně. Některé z těchto talentů již udělaly průlom a zařadily se do elitní (seniorské) kategorie, jsou příslibem a již výrazně zasáhly do žebříčků.

Ázerbajdžán je průkopníkem v rozvoji mladých zápasníků v lehké muší váze jako například Salman Alizada, který vyhrál zlatou medaili v roce 2011 na ME v Ankaře v Turecku, a stal se vůbec nejmladším vítězem této akce. Alizada se zúčastní kvalifikace na OH v Londýně na nadcházející AIBA Evropské olympijské kvalifikaci v Trabzonu, ve stejné zemi, ve které se zapsal do historie v loňském roce.

Další mladík z Ázerbájdžánu, Teymur Mammadov opravdu zaujal svět nedávnými výkony. Vybudoval si pevnou pozici stoupající hvězdy svým senzačním výkonem v Baku, když si zajistil stříbrnou medaili na MS před zbožňujícím domácím publikem. 18-letý kolega Shaban Shahpalangov se stal mistrem světa na MS juniorů v roce 2010 a je dalším vynikajícím zápasníkem se skvělou budoucností z této skupiny talentů z Ázerbájdžánu.

S bohatou historií  a zástupem olympijských medailistů, Kuba tvrdě pracovala, aby se znovu zařadila mezi jedny z nejlepších národů planety v boxu. 18ti-letého vítěze olympijských her mládeže a mistra světa jun. Robeisym Ramireze zařadila do seniorské reprezentace. Pozor na něj, představí svou velkolepou dovednosti v letošním roce. V muší váze se v Londýně bude snažit o zlato, nebude proto rozumné proti němu sázet.

Irský pravogarďák Joseph Ward navázal na své zlaté medaile z roku 2009 Mistrovství světa juniorů a 2010 dalšími vítězstvím na ME v kategorii elite. Ve své zemi se stal nejmladším boxerem, který toho dosáhl. Mimořádně talentovaný zápasník se plánuje zaměřit alespoň na bronz na letošních letních olympijských hrách, takže ho doporučujeme sledovat.

Filipínský boxer v lehké muší váze Mark Anthony Barriga vyhrál, navzdory očekávání, zlato v Sydney Jackson Memorialu loni v květnu. Následně potvrdil tento skvělý výsledek v olympijské kvalifikaci, kdy jako 18ti-letý dosáhl na nej 16, když prohrál s pozdějším vítězem, trojnásobným mistrem světa Zou Shimingem. Na Barriga nyní spoléhá celý filipínský národ.

Mexiko, kde je box tradičním sportem, získalo titul na Panamerických hrách v Guadalajara díky 18ti-letému Joselito Velasquezovi, který porazil všechny své soupeře v lehčí muší váze, nevyjímaje kubánského Yosvanyho Veitia, který je jeho nejčastějším soupeřem. Je svižný a rychlý a dá soupeřům zabrat.

Italo Perea z Ekvádoru byl rovněž korunován vítězem na 16. Panamerických hrách, i když mu je pouhých 18 let. Je považován za jednoho z boxerů, který bude mít velké výsledky v roce 2012.

Několik dalších národů má rovněž velké talenty ve svých řadách – lehká muší váha Uzbekistánský šampion Shakhobiddin Zoirov, bronzový medailista ME Mistrovství Evropy Charlie Edwards, zlatý medailista Japonského prezidentského poháru Naoya Inoue, vítěz USA olympijské kvalifikace Eros Correa a současný arménský šampion ME mládeže Koryun Soghomonyan. Oni představují nový druh boxera, inteligentního a hladového po úspěchu.

Trofej nejlepšího boxera na ME juniorů získal 18ti-letý litevský vítěz Olympijských her mládeže Ricardas Kuncaitis. Chytrý mistr z pobaltského státu si chce zajistit místo do Londýna na nadcházející AIBA Evropské olympijské kvalifikaci.

Nejlepší bojovník  Dominikánské republiky je aktuální stříbrný medailista Panamerických her Dagoberto Aguero, který se bude snažit tento rok zaútočit na bantamovou divizy.

Čtyři afričtí mladíci z Egyptských Olympijských her mládeže, bronzový medailista Hesham Yahya Mahmúd Abdelaal, Marocký šampion Yassine Lakhal, Ghanský Azumah Mohammed a vítěz Seychelských her Keddy Agnes budou všichni bojova, aby udělali dobrý dojem.

Nezapomínejme na velké ruské talenty, jako jsou úřadující evropský šampion juniorů Vasiliy Vetkin, Vladimir Korsunov, Ivan Veryasov a bývalý AIBA juniorský mistr světa Gasan Gimbatova, kteří se zajisté zviditelní na světové scéně.

Polsko vstoupí do roku 2012 s novým optimismem a novým senirorským reprezentatem, bronzovým medialistou Olympijských her mládeže Dawidem Michelusem, dále s vítězem Brandenburgského juniorského turnaje Dawidem Jagodzinski a silným a schopným Patrykem Szymanskim. Jak můžete posoudit, v Polsku je v současné době mnoho talentů.

Odkrývat budoucí hvězdy byla vždy jednou z hlavních priorit každé národní federace. Vypadá to, že rok 2012 bude jedním z nejzajímavějších roků v poslední dekádě.

Kdo myslíte, že budou průlomové hvězdy roku 2012?

Převzato z www.aiba.org  Stanislav Škoda