Ve dnech 24. – 26. října se v polském městě Gliwice pořádal již čtvrtý ročník Otevřeného mistrovství Slezska boxu žen. Tohoto turnaje se pravidelně zúčastňuje i výprava z Čech.

 Na letošní ročník přijely tři závodnice z Lady Box Brno ( trenérka Šárka Stoklásková ), juniorka Jana Boráková a ženy Jana Juranová a Danuše Dilhofová a z oddílu JK BOX Plzeň     ( trenér Petr Lukeš ), Tereza Lukešová. Spolu s výše jmenovanými trenéry a reprezentkami do Gliwice odejel i zkušený rozhodčí EABA, Jaroslav Novotný. Na závodech se sešlo 34 juniorek 27 seniorek z Polska, Čech, Ukrajiny a Ruska. Oproti loňskému ročníku se dostavilo méně zemí než vloni, ale to proto, že termín byl hned týden po Mistrovství Evropy žen na Ukrajině. O co méně bylo států o to vyrovnanější byla výkonnost závodnic.
 První nastoupila ve váze do 48 kg juniorka Jana Boráková proti mnohem zkušenější polské reprezentantce Anetě Stefaniak . Vyboxovanější Polka naši mladičkou závodnici porazila na body 12 : 0. Jana má dobrý pohyb na nohou a technický projev. Musí zapracovat na obraně, ale byl to teprve její druhý zápas a celou kariéru má teprve před sebou. Další brněnská boxerka Jana Juranová startující ve váze do 51 kg měla volný los a bojovala až ve finále s Vitalinou Solianik z Ukrajiny. Jana je zkušenou závodnicí, ale Ukrajinka měla silový projev a přesnější údery. Naše Jana se snažila ze všech sil a ještě v závěru se pokoušela o tvrdé údery, ale její soupeřka si náskok podržela a zvítězila 12 : 4 na body. V kategorii do 60 kg nastoupila Tereza Lukešová z Plzně proti Patrycji Nalepa z polského Krakova. Lukešová má spíše silový projev a to rychlonohá Polka brzy vycítila. Přestože první bod padl na naší stranu, Polka se nenechala trefit. Její pohyb na nohách byl prostě skvělý a bodovala jednotlivými, i když ne právě tvrdými, údery z dobře zajištěné obrany. Do třetího kola šla Tereza s vysokou bodovou ztrátou, a proto vsadila vše na útok. Polka se však nenechala strhnout k bitce a bodový náskok si pohlídala. Lukešová prohrála s touto technickou závodnicí 17 : 3 na body. Za zajímavost stojí, že ve finále Polka prohrála s Ukrajinkou Karynou Ianchuk, která je přes velký handicap skvělou boxerkou. Tato pohledná a sympatická Ukrajinka je totiž hluchoněmá !!!
 Naše nejúspěšnější závodnice posledních let, Danuše Dilhofová si po Evropě, kde obsadila páté místo, nedala pokoj a šla opět mezi provazy. Tentokrát to bylo ve váze do 64 kg, jelikož si chtěla zazávodit i v této váze. V prvním zápase si skvěle poradila s vysokou a osvalenou Polkou Kamilou Balanda.  Danuše měla po celou dobu skvělý dvojitý kryt, ze kterého vyšší soupeřku přesně zasahovala direkty na hlavu a trup. Ve třetím kole byla polská závodnice zralá na počítání po jednom z tvrdých úderů. Poslední kolo bylo opět v jasné režii Dilhofové a zvítězila vysoko na body 16 : 0. Ve finále Danuši čekala Ewa Gawenda, která na minulém mistrovství Evropy získala bronz ve váze do 69 kg. Její styl je velmi útočný a pracuje především háky z přední a zadní ruky. Dana však předvedla jeden ze svých nejlepších výkonů. Skvěle unikala sidestepy do obou stran a Polka několikrát doslova vletěla do provazů. Přitom naše reprezentantka dokázala bodovat jednotlivými a tvrdými direkty. Polka se v závěru utkání pokoušela o bezhlavé útoky, ale nepodařilo se jí naší, technicky i fyzicky skvěle připravenou boxerku pořádně zasáhnout. Dilhofová tento turnaj již potřetí za sebou vyhrála a to vysokým bodovým rozdílem 11 : 3. Mimo prvenství ve své kategorii získala navíc trofej pro nejúspěšnější závodnici naší výpravy. Naše malá výprava si přivezla domu jedno zlato, jedno stříbro a dva bronzy.
Petr Lukeš

 

Městská část Praha 6 Praha - evropské město sportu 2016