Lotyšsko – Jelgava.  Mezinárodní turnaj  v  kategoriích přípravka, kadeti, junioři a muži se uskutečnil v Jelgavě za účasti reprezentací Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Ruska, Švédska a Česka. Naše minivýprava pod vedením trenérů Luboše Chmela a Luboše Stacha přivezla čtyři borce. V  kadetech Kamo Michaljana – 63 kg, v juniorech Františka Kováře – 60 kg,   Jiřího Jelena – 69 kg a v mužích Jirku Štádlera – 69 kg.

 

       Po dvacetihodinové cestě jsme v pátek v půl šesté ráno místního času (+1 hod.) dorazili v Jelgavě před ubytovnu. Rtuť teploměru během cesty klesla o 12 stupňů. V Plzni bylo při odjezdu  „příjemných“ +2°C, v Jelgavě ale už -10°C. Ubytování odpovídalo „standartu“ balkánských zemí. Je pravda, že i strava byla standartní, jak už v Litvě a Lotyšsku bývá. Znamenalo to více se spoléhat na zásoby z domova, nebo konzumovat polévku z vařené řepy se zakysanou smetanou a podobné delikatesy . Kluci ihned zalehli a dospávali cestu.

          Na losování nás překvapil velký počet závodníků, celkem bylo 72 borců na váze. Problém vznikl při nasazování našich boxerů. Domluvili jsme se s pořadatelem, že v pátek budou mít naši borci volno, vzhledem k času našeho příjezdu a dlouhé cestě. V některých vahách bylo ale i více než 8 borců. Na to doplatil i náš Jirka Štádler, při losování byl přeřazen z váhy 69 kg, kde bylo deset borců, do váhy 75 kg, kde původně byli jen tři boxeři. Nakonec opravdu celá naše výprava dostala volný los pro vyřazovací duely – ty začínaly v pátek od 17 hodin. Naši kluci byli po celonoční cestě unaveni a dostali tak potřebný čas na regeneraci sil.

V kadetech, měl  Kamo Michalian  za soupeře Poláka. Patrik Topševski byl zkušený boxer. Náš Kamo měl v počátku problém s obráceným gardem soupeře. To se ale v druhém kole povedlo eliminovat. Duel byl relativně vyrovnaný po celá tři kola, jenže český boxer zbytečně někdy inkasoval kontraúdery pro špatnou obranu. Po útocích mu často padali ruce. Takže nakonec na body 3 : 0 zvítězil polský boxer. Určitě pro borce Baníku Sokolov, trenéra Jana Malého dobrá zkušenost, ví na čem má zapracovat.

V juniorech první zasáhl do zápasu František Kovář ze  Žižkova, jehož trenérem je Standa Tišer. Lotyšský soupeř Saša Kokoujins i  náš Kovář z počátku předváděli opatrný box. Franta postupně přidával na důrazu. Jenže s  postupem času ale i jemu ubývalo sil a  třetí kolo si Franta šáhl až na dno. Pochvala za nasazení, je třeba zapracovat na fyzičce. Na body 3 :0 vítězí František Kovář a postoupil tak do nedělního finále. Potřeba zlepšit fyzičku a mít důraznější (sebevědomější) projev.

Druhý náš junior, Jirka Jelen ze SŠB Zavidov, trenér Milan Mendík, měl za soupeře Litevce Orestase Penikase. Vyrovnaný duel. Jirka byl o něco pomalejší v prvním kole, pak přidal na důrazu i na rychlosti. V závěru zápasu chyběla našemu borci trochu „pára“. Tomuto duelu by slušela remíza. Nakonec  se páni rozhodčí přiklonili k Litevci, který vyhrál 2:1 na body. Je škoda, že Jirka, který se zápas od zápasu zlepšuje tentokrát nedosáhl na vítězství, nicméně je vidět pokrok a dobrá práce trenéra.

Poslední zápas našich borců byl v mužích. Jirka Štádler se utkal  s Edijsem Gobou z Lotyšska. Tento boxer je místní jelgavskou hvězdou. Jak jsme se po zápase dozvěděli, třicetiletý lotyšský boxer se nedávno vrátil z výkonu trestu, kde strávil pět let. Paralela na jednoho nejmenovaného dobrého Českého boxera. Goba působil vyboxovaným dojmem. Přesto od počátku Štádler nasadil ostré tempo. Střídal kombinace a dobře uvolňoval před dlouhými capáky z přední ruky, což byla jediná vážnější hrozba ze strany Lotyše. Po celá tři kola byl Jiří jasně lepší, několikrát se nezmohl Lotyš ani na obranu a otáčel se k našemu boxerovi zády. Jen v závěru třetího kola došlo, snad vlivem dojmu jasné převahy, že Štádler polevil v koncentraci a „chytil“ dva z capáků, které Goba zkoušel sporadicky „házet“ na Jirkovu hlavu. Druhý z nich přišel se závěrečným gongem třetího kola. Věřili jsme ve vítězství. Jirkovo převaha byla opravdu obrovská. Jenže 2 : 1 vítězí domácí Lotyš z Jelgavi… a Jirka odchází poražen… Co dodat. Hořkost z nespravedlivého verdiktu nemůžou smazat slova chvály od domácího trenéra Lotyšů na Jirku, který za námi došel do šatny. Ani to, že další polští a litevští trenéři po zápase k nám chodili a potvrzovali, že vítězem měl být Jirka Štádler. Přesto boxer Štádler tímto zápasem potvrdil, že má na to být v reprezentačním výběru naší země. Určitě minimálně v širším kádru !!!

Nedělní finále Kovářovi nevyšlo podle jeho představ. Sice v zápase „tvořil,“ byl aktivní a na body první kolo vyhrál. V úvodu druhého kola ale zasáhl Litevec, Gintaras Pavlavičius Kovářův nos. Ten to neustál, a tak jej ringový rozhodčí poslal do rohu po odpočítání. Škoda, z průběhu prvního kola měl Franta v zápase našlápnuto k vítězství. Naražený nos bolí. Takže František Kovář z Lotyšska odjíždí bohatší o zkušenosti a medaili za druhé místo z tohoto turnaje.

Naše výprava z Jelgavi domů vyjela v neděli v poledne, ve dvanáct hodin našeho času a do Plzně jsme dorazili v pondělí, v půl sedmé ráno. Určitě všichni bohatší o spoustu zážitků a zkušeností. V květnu nás čeká Litva – Klaipeda, další kvalitní turnaj s těmi nejlepšími boxery.

V Plzni    14. 03. 2012                                                                                                          Luboš Stach