Ve dnech 27. – 29. 9. 2007 se v polském městě Pyskowice konalo otevřené mezinárodní mistrovství Slezka v boxu žen. Spolu s trenérkou Šárkou Stokláskovou jsme dali dohromady početnou výpravu. Odjeli tam juniorky Pavla Pospíšilová z Brna – 57 kg, Sára Zabílková Třeboň – 60 kg a ženy Arleta Krausová Praha – 57 kg, Danuše Dilhofová Brno a Tereza Lukešová z BC Star Plzeň, obě ve váze do 63 kg, Věra Koričanská Příbram – 66 kg a Iveta Tomšíková BC Star Plzeň – 70 kg. Turnaje se mimo domácích a našich závodnic zúčastnily také závodnice z Ukrajiny a Německa, celkem se tam sešlo 55 boxerek.

Sára Zabílková prohrála se zkušenější Polkou Martou Okrajni v prvním kole po druhém počítání r.s.c. Druhá juniorka Pavla Pospíšilová přestože udatně bojovala, prohrála na body. Arleta Krausová měla proti sobě domácí hvězdu Karolinu Michalzuk, která je mistryní a vícemistryní Evropy. Nutno podotknout, že Arleta nevstupovala do ringu jako outsider, ale bojovala bez respektu. Svým neustálým tlakem a výbornou fyzickou kondicí byla Polce důstojnou soupeřkou. Přes veškerou snahu, ale Arletu porazila mnohem zkušenější Michalczuk na body. Tereza Lukešová vybojovala nejprve výborný duel s domácí Natálií DrÁłždž. Polka byla pod neustálým tlakem a po celkově třetím počítání za zápas Lukešová zvítězila ve třetím kole r.s.c.V druhém zápase pak proti Tereze nastoupila Kinga Siwa, ta byla vloni bronzová na mistrovství Evropy. Obě měly podobný styl, ale Polka byla o něco lepší. Ve druhém kole pak ošklivě Terezu faulovala hlavou a ta zbývající půlku zápasu odboxovala jen na jedno oko. Přesto to nezabalila a ve třetím kole byla dokonce lepší. I když  po výborném výkonu náskok nestáhla a prohrála na body, sklidila pochvalu za srdnatost.

Danuše Dilhofová ve stejné váze měla v  prvním zápase proti sobě Polku Agnieszku Sadlak. Danuše byla ve všech kolech lepší, měla větší přehled, ale pořádně boxovat začala až ve třetím kole a vyhrála zaslouženě na body. Druhý den těsně před zápasem s Ukrajinkou Natalií Ciepilakovou Danuši postihly silné křeče v žaludku a do boje nastoupila jen s maximálním sebezapřením. Pokusila se bojovat, ale bolesti byly tak silné, že do druhého kola již nemohla nastoupit. Večer pak musela vyhledat lékařské ošetření v nemocnici. Věra Koričanská v 66 kg v prvním zápase porazila domácí Andzeliku Jackiewicz. Věra byla lepší od prvního kola, ale působila ztuhlým dojmem. Až ve třetím kole se uvolnila a Polka byla ráda, že kolo ustála až do konce a prohrála jen na body. Ve finálovém zápase pak Věra prohrála na body s Oliwií Luczak. Nejtěžší závodnice Iveta Tomšíková měla proti sobě teprve ve čtvrtém zápase své kariéry dvojnásobnou mistryni Polska Ewu Gawendu. Ta je malého vzrůstu a bojuje nečistě u těla. Iveta byla pod neustálým tlakem, ale přesto několikrát zasáhla Polku tvrdě zadním direktem. Polka dvakrát během zápasu úmyslně vyplivla chránič zubů, což zůstalo k mému překvapení bez potrestání. Tomšíková prohrála na body, ale na to, že je prakticky začátečnicí, odvedla dobrý výkon.

Chtěl bych se zmínit o několika postřezích z tohoto zájezdu. Sudí rozhodovali celkem dobře, bez vyloženě otočených zápasů, jen nebyl potrestán téměř likvidační faul na Lukešovou a již zmíněné úmyslné vyplivování chráničů. Na druhou stranu jsem se trochu obával, že Dilhofové budou sebrány body za nesportovní chování v začátcích prvního zápasu, což se naštěstí nestalo. Také ringoví rozhodčí přes mé upozornění, tolerovali kicboxerské rukavice některých Polek. Rozčarováním pro nás bylo ubytování. Spali jsme v jakýchsi skautských srubech, možná 20 let starých, bez topení a pořádně tam profukovalo.
Výkony některých závodnic zaslouží pochvalu. Především to je Krausová a Lukešová. Arleta se nezalekla zvučného jména a Tereza přes zranění pokračovala jako by se nic nestalo. Také Pospíšilová a Tomšíková přesto, že obě vlastně začínají, boxovaly dobře podle svých možností. Dihofová se pokusila bojovat i když se později prokázalo, že nastoupila se zánětem tlustého střeva. Stalo se však to, že konkrétně tato závodnice odjela na turnaj bez pojištění!!! a musela odjet v noci do nemocnice v Čechách. Takové nedostatky se už nesmí opakovat. Při výjezdech na zahraniční zájezdy, si za pojištění odpovídá závodník sám nebo jeho mateřský oddíl!

Vedoucí reprezentace žen, Petr Lukeš

Městská část Praha 6 Hlavní město Praha Praha - evropské město sportu 2016