Vývoj bojovníků

 

 
Boj na zemi boj je nedílnou součástí MMA.

V důsledku zvyšujícího se počtu soutěžících, výcvikových táborů, sdílení informací a moderní kineziologie, se podstatně zlepšila účinnost různých strategií a technik v boji. Komentátor UFC Joe Rogan tvrdí, že bojová umění se vyvinula více v desíti letech po roce 1993, než v předchozích 700 letech.

V prvních letech MMA bylo možno viděl celou řadu tradičních stylů – od sumo až po kickbox – ale kontinuální vývoj prokázal neúčinnost mnoho stylů, zatímco některé se osvědčily.
Na začátku 90tých let, se jako nejúčinnější projevily tři styly: Brazilské Jiu-Jitsu, zápas a „submission” zápas. Důvodem tohoto výběru bylo především to, že většina bojovníků používající „úderové“ styly neměla v té době velkou znalost zápasnických technik. Bojovníci, kteří kombinovali zápas s údery používali úspěšně především postoj ve stoje, zatímco vyznavači brazilského Jiu-Jitsu měli výraznou výhodu při boji na zemi, protože bojovníci neznalí zápasnických technik na ně nebyli připraveni. Bojovníci shoot wrestlingu využili rovnováhy ze zápasení a možnosti pákových technik což vedlo k velmi výhodné kombinaci. Shoot fighting byl mimořádně úspěšný v Japonsku. Jak se stávalo soutěžení více obvyklým, začali se také více prosazovat závodníci „úderových“ stylů, protože začali využívat techniky strhů a páčení, což značně ztrpčilo život do té doby dominantním zápasníkům. Následně však přidali vyznavači zápasení do svého repertoáru úderové techniky.
Celkově tento vývoj zvýšil zájem o mix různých technik a vyústil ve více-rozměrný trénink a komplexní rozvoj všech technik. Důsledkem těchto změn byla porážka UFC šampiona Royce Gracie na UFC 60 od Matta Hughese TKO při „ground-and-pound

Pokračování

převzato z Wikipedie

Městská část Praha 6 Hlavní město Praha Praha - evropské město sportu 2016