Mixed Martial Arts (MMA), je plno-kontaktní bojový sport, který umožňuje široké spektrum bojových technik, ze směsi bojových umění, které mohou být použity v zápase. x

Pravidla umožňují používání úderové a zápasnické techniky, a to jak ve stoje tak i na zemi. Tato pravidla umožňují zápolení bojovníků z různých bojových umění.
Kořeny MMA lze vysledovat v různých soutěžích smíšených stylů, které se konali v Evropě, Japonsku a Tichomoří během 20. století. Moderní MMA soutěž vznikla v roce 1993 se založením Ultimate Fighting Championship. Původním cílem této organizace bylo nalezení nejúčinnějších bojových technik pro reálný boj beze zbraní, a proto byli bojovníci postaveni proti sobě s minimální bezpečnostními pravidly. Později organizátoři přijali mnoho dalších pravidel, jejichž cílem je zvýšení bezpečnosti pro soutěžící a zvýšení obecné podpory a vnímání tohoto sportu. Název Mixed Martial Arts byl vytvořen jedním z tvůrců těchto pravidel, Jeffem Blatnickem, bývalým zápasníkem v řecko-římském stylu a olympijským vítězem. V návaznosti na tyto změny začal sport získávat větší popularitu s každým zápasem.

K historii MMA nerozlučně patří rodina GracieVale Tudo turnaje v Brazílii od roku 1920 a také MMA podobné profesionální zápasení (známé jako Ishu Kakutougi Sen v Japonsku), které pořádal Antonio Inoki v Japonsku od roku 1970.

Sport získal mezinárodní rozměry a dosáhl značné publicity ve Spojených státech v roce 1993, kdy bojovník brazilského Jiu-Jitsu Royce Gracie hravě vyhrál první turnaj Ultimate Fighting Championship, porazil tři vyzyvatele v celkově jen pěti minutách, což vyvolalo revoluci v bojových uměních. Mezitím mělo Japonsko své Shooto (shoot fighting turnaje), kde  Rickson Gracie vyhrával turnaje v letech 1994 a 1995, a které nadále zvyšovali zájem o tento sport vedoucí k vytvoření Pride Fighting šampionátu, který v roce 1997 opět Rickson vyhrál.

Hnutí, které vedlo k vytvoření UFC a Pride má kořeny ve dvou vzájemně propojených subkulturách. První bylo vale tudo v Brazílii, a následně japonská shoot fighting show. Vale tudo začalo v roce 1920 s „Gracie Chalange„(turnaje), které pořádali Carlos Gracie a Hélio Gracie a pokračovali později potomky rodiny Gracie. V Japonsku od roku 1970, pořádal Antonio Inoki, bývalá hvězda New Japan Pro Wrestling, řadu turnajů v MMA. Tyto turnaje inspirovaly a vedly nakonec k vytvoření první Mixed Martial Arts organizací, jako je například Shooto, která byla založena v roce 1985. 
  

Chuck Liddell (vpravo) a Tito Ortiz zlomili všechny rekordy ve sledovanosti při jejich zápase v UFC 66. 
x

Mezinárodní sportovní bojová federace (ISCF) byla vytvořena v květnu 1999 jako světově první „MMA“ asociace. Tímto započala nová éra Mixed Martial Arts, kde je MMA uznán jako skutečný sport na celém světě. Toto bylo dosaženo za pomocí certifikace a dobře vyvinutých pravidel, které byly převzaty od sesterské organizace ISCF pro kickbox, International Kickboxing Federation (IKF).
V listopadu 2005 přišlo další uznání účinnosti MMA, armáda Spojených států začala testovat MMA a uspořádala první ročník Army Combatives Championships pořádaný US Army Combatives School.
Sport dosáhl nového vrcholu popularity v Severní Americe v prosinci 2006 po zápase mezi šampionem UFC Chuckem Liddellem a bývalý šampionem Tito Ortizem, kdy se zápas prodejem vstupenek zařadil k největším událostem v boxu všech dob. V roce 2007 Zuffa LLC, majitelé UFC MMA, koupila konkurenční japonskou značku MMA Pride FC, a sloučili všechny bojovníky pod jednou asociaci.

Pokračování

převzato z Wikipedie

Městská část Praha 6 Hlavní město Praha Praha - evropské město sportu 2016